top of page
Search

işlevsiz etkileşimler & kahküllerim

İşlevşiz etkilişimler derken neden bahsediyorum ? Tabii ki toksik ilişkilerden.

Hayatımızın her anına, her alanına hakim, olmazsa olmazımız, insan olmanın en zahmetli en keyifli, en sancılı kavramı olan; ikili ilişkilerimiz.

Dengede, sağlıklı, besleyici, şifalandırıcı ilişkiler kurmak ve onları sürdürmek istinasız herkesin gelişim alanı. Aslında çoğunluğun da en büyük handikapı. Ancak ben iyimser tarafından bakıp, en azından herkes için gelişim alanı diye adlandırmayı tercih ediyorum.

Söz konusu hayatımızın merkezinde olan sevgili, eş, ebeveyn, patron vs. ile olan etkileşimlerimiz olduğunda hepimiz kendimizi zaman zaman sıkışmış kısıtlanmış, kendi gerçeğimizi yaşamaktan alıkonulmuş, çaresiz hissetmişizdir.

Toksik ilişkileri işlevsiz bir biçimde devam ettirmenin her daim gizli bir cazibesi mi var acaba düşünmüşümdür hep. Neden kesip atamıyoruz?

Neden bize iyi gelmeyenle aramıza mesafe koyamıyoruz, neden objektif bir mercekten bakıp, sonlandıramıyoruz?

Ben işlevsiz dinamikleri canlı tutmayı, dönüp dönüp aynı çıkmaz sokaklara sapmayı kahkül kestirmeye benzetiyorum. Bana ne kadar yakışmışmadığı, üstümde güzel durmadığını bilsem de yine geri dönüp ‘belki bu sefer farklı olur’ sevdasına tekrardan aynı tuzağa düşmem gibi.


Aslında belki de sonlandırmaya, kesip atmaya, yok saymaya da gerek yok bu anahtar ilişkileri, belki de zaten mümkün bile değil? Peki o zaman neden şifalandırıp derin bir nefes alamıyoruz?

Einstein deliliği şu şekilde tanılamıyor muydu; aynı davranışları tekrar tekrar sergileyip, farklı sonuçlar beklemek.


Bu kısır döngüleri kırmak, bizden önceki kuşakları şifalandırmak değil belki ama kendi hayatımızda şifalanmak, özgür olmak, kendi gerçekliğimizi yaşamaktan sadece biz sorumluyuz.


10 views0 comments

Recent Posts

See All

Neden Ben ?

Neden Ben ? Her insanın yaşamı boyunca zaman zaman kendine sorduğu, cevabını bulabilmek için didindiği ve sonuçta bir yere varamadığı - bir de üstüne bu minik ancak çok anlam yüklü soruyu sorduğu için

Sahip Olduklarının Hikayesi

Hep aynı konuları konuşmak, hep aynı mevzuları masaya serip, enine boyuna tartışmak, ölçmek, aslında asla mümkün olmayan kesin varış noktası için bir yol haritası çıkarmak uğruna hesap yapmak yormadı

Sevgiliye bir not ~ 5.7.21

Artık Sen de biliyorsun, tecrübeledin her halimi. Bir anım diğerine, bir gün ötekine uymuyor bir türlü. Tutarlı olduğum bir konu varsa bu hayatta Duygu durumlarımın tutarsızlığıdır o da. Bazı günler ç

Comments


bottom of page